V mnoha akcích se najdou chvíle, kdy se bez sekundárky neobejdete, např. poprava zajatců a v menší míře humanita při střelbě zblízka. Většina našeho týmu používá pro tyto účely plynovou pistoli HK USP od firmy UHC. Já ovšem ve své touze po odlišení potřeboval něco, co je stejně levné, dobře to střílí a nemá to každý. Nakonec se mi povedlo objevit tuhle pistoli, jež je předmětem recenze. Zbraň je plynová a vyráběná firmou STTi, přijde na 1 800,- (u firmy BAS). Krabice s obrázkem zbraně a ostrých nábojů na víku obsahuje zbraň, zásobník, krabičku 100 kulí 0,25 a manuál, ve kterém si asi moc nepočtete, ale máte tam pěkně rozkreslenou celou zbraň.
1) Věrnost a vzhled
Pistole představuje americkou terčovou pistoli Ruger mk.I, upravenou pro armádní zvláštní jednotky a tajné služby. Zbraň se dodnes vyrábí s několika úpravami jako Ruger mk.III a je zavedena např. do výzbroje jednotek Navy SEAL a údajně také izraelské služby Mossad. Úprava se týkala především zástavby integrovaného tlumiče, zbraně s klasickou hlavní se široce používají v USA pro sportovní střelbu. Po tomto úvodu se konečném dostávám k popisu zbraně. Oproti podkladům na ostrou verzi vykazuje malý rozdíl v délce, asi 3 cm a pochopitelně podstatný rozdíl v hmotnosti – váží polovinu toho co ostrá (ta má něco přes kilo), takže je příjemně lehká. Váha je pochopitelně soustředěna v zadní části zbraně. Výrobním materiálem je převážně plast (pouzdro závěru z jednoho kusu) s kovovými díly. Realisté zaslintají nad rozborkou shodnou s originálem. Pojistka je na levé straně nad a za střenkami, poloha dolů odjištěno, poloha nahoru zajištěno. Pojistka jde dost stuha, tvoří jí takový malý hajzlík, do kterého se to chce pořádně opřít. Ale celkem v klidu můžete jít do akce s odjištěnou. Konstrukce spouště prakticky vylučuje náhodný výstřel. Pokud přecházíte z jiné pistole, asi vám chvíli potrvá, než si zvyknete na vynaloženou sílu, nutnou pro výstřel. Příznivce efektivního natahování závěru zklamu, nic podobného zbraň neumí. Sluší se dodat, že zbraň má jako jedna z mála své cenové kategorie nastavovací hop-up. Upravuje se pomocí imbusu, který není obsažen v krabici (nebo já ho tam alespoň neměl). Zbraň jde pěkně do ruky a jeden z mých známých prohlásil, že „dává člověku gestapácký vzhled.“
2) Výkon
Jako u ostatních plynovek na něj má velký vliv teplota okolí. Pokud střílíte v průměrném klimatu ( 15°C a více), můžete bez problémů dávat statické cíle velikosti odpadkových košů v parku na vzdálenost 25 metrů při použití munice 0,25. Zbraň na ně na začátku není seřízená a zvedá. Pochopitelně není tak přesná jako její dlouhá verze, ale na úkoly sekundární zbraně postačí.
3) Velikost
Zbraň nevybočuje z kategorie středních pistolí, ale její přenášení mimo pouzdro (např. v kapse vesty) malinko znesnadňuje její tvar a váha soustředěná v zadní části. Pokud necháváte rukojeť pistole trčet směrem vzhůru, počítejte, že při prvním rychlém pohybu vyletí na zem. Takže vřele doporučuji nějaké pěkné taktické pouzdro.
4) Zásobník
Nejdůležitější to část zbraně. Má kapacitu sedmnácti nábojů, což u sekundárky bohatě stačí. Náhradní zásobníky se pochopitelně prodávají, jeden přijde na zhruba tisíc korun. Dlouhá verze této zbraně, vyráběná stejnou firmou, má pochopitelně i stejný zásobník. Co se týče objemu plynu, v ideálním prostředí (čili nad 15°C ) vystačí na tři plné zásobníky. Jako u všech plynovek ho musíte promazávat častěji, než se vám chce. Podrobný popis, jak a kde to mazat či nemazat obsahuje manuál přiložený ke zbrani, který se mi nechce přepisovat.
5) Mířidla
Tak tady opravdu nevím, co napsat. Mířidla jako každá obyčejná pistole už asi každý viděl. Jsou bezproblémová, ale pravděpodobně je víc využijete při domácí střelbě na terč. Nebo alespoň já sekundárku používám v zuřivých bojích zblízka, kdy se podívám po nejkratší možné dráze hlaveň – nepřítel a pošlu tam dvě kule.
6) Příslušenství
Z nepochopitelného důvodu je snem každého majitele tlumič. Pokud jste pozorně četli bod číslo 1), víte až moc dobře, že ostrá zbraň má tlumič integrovaný. Pro ty pomalejší – celý ten plastový zmatek kterým lítají kule je tlumič. Sice nějak zvlášť netlumí (ale zbraň stejně vydává příjemný zvuk, i když jak pro koho), ale přijde mi malinko ujeté nasazovat na jeden tlumič další tlumič. Přechodka na dlouho verzi naštěstí na tuhle krátkou nepasuje, takže s tlumičem máte asi smůlu. Jinak si můžete svojí pistoli ověsit čím chcete, pod relativně dlouhou hlavní se elegantně vyjímá např. baterka. Žádné speciální věcičky na tuto zbraň firma STTi nevyrábí.
7) Konkurenti
Na českém trhu jiný model této zbraně neexistuje a na světových airsoft prodejnách se mi rovněž nepodařilo nic takového najít. Takže pokud chcete čistě Tactical pistol mk.I, musíte si pořídit tuhle zbraň. Pokud srovnávám s konkurenty ve stejné cenové kategorii, vychází mi z nich po stránce výkonů jako jasně nejlepší. Jestli vám jde o výjimečnost zbraně a dobrý dostřel víc než o napodobení reality, neváhejte a pořiďte si tohoto věrného druha pro nepříjemné chvíle.
8) Hodnocení
A máme tu závěrečný a nejčtenější bod celé recenze. Jako hlavní pozitiva bych vyzdvihl dobrou pořizovací cenu a výkon, trošku obtíží způsobuje přepínání pojistky a již zmíněná spoušť. Kromě toho mě zbraň uchvátila svým „nevojenským“ vzhledem, spíš než v armádě si ji živě umím představit ukrytou v zavazadle tajného agenta. Tuto zbraň mohu jedině doporučit. A ještě poznámka na závěr, zbraň hodnotím jako čistě sekundární, tak s tím počítejte.
Hodnocení: 8 z 10 (84%)
Hanz